julia pastrana.
na zdjęciu julianna dorosz, w pełnej charakteryzacji, tuż przed próbą generalną spektaklu „pastrana” w reżyserii marii żynel.

julia pastrana, urodziła się w 1834 roku w meksyku. była chora na hipertrichozę - całe ciało z wyjątkiem wnętrza dłoni i podeszew stóp było pokryte włosami. znała kilka języków, podobno pięknie śpiewała i tańczyła. przez większość swojego życia była obwożona jako zjawiskowe dziwadło, element wędrownych pokazów w stanach zjednoczonych i europie, w roku 1858 występowała w warszawie. w roku 1860 w moskwie urodziła swojemu mężowi
i „impresario” - theodorowi lentowi syna, również z niezwykłym owłosieniem. niemowlę zmarło zaraz po porodzie, a julia pastrana z powodu powikłań poporodowych.

lent z pomocą rosyjskiego lekarza sokołowa, zmumifikował i wypchał ciała żony i dziecka, po czym kontynuował tournée, pokazując je w przeszklonych gablotach.

w latach 70-tych XX wieku ciało pastrany zostało wystawione w szklanej gablocie w szpitalu narodowym w oslo, a dopiero w roku 2013, czyli po 153 latach(!) od śmierci ciało julii pastrany zostało pochowane na cmentarzu w sinaloa de leyva w meksyku.

premiera spektaklu 5 czerwca, teatr animacji w poznaniu.


0 comment(s):

Post a Comment